2/15/2023

Venų varikozės gydymas

Venų varikozė yra ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema. Venų varikozė yra akivaizdus lėtinio venų nepakankamumo požymis, kurį, kaip manoma, sukelia venų sienelių pakitimai, dėl kurių jų elastingumas skiriasi nuo sveikų venų1. Venų varikozė paprastai atsiranda dėl venų išsiplėtimo, venų vožtuvų pažeidimo arba dėl šių abiejų priežasčių, nors tai gali būti ir giliųjų venų trombozės pasekmė1.

Rizikos veiksniai: venų ligos šeimoje, moteriška lytis, vyresnis amžius; lėtinis padidėjęs pilvo spaudimas dėl nutukimo, nėštumo, lėtinio vidurių užkietėjimo ar naviko; ilgalaikis stovėjimas.2

Kaip ji gydoma?

Venų varikozė gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, infekcijų, opų ir trombų atsiradimą2. Todėl labai svarbu pradėti ją gydyti kuo anksčiau3. Renkantis gydymą reikia atsižvelgti į paciento simptomus ir pageidavimus. Pradinėse ligos stadijose geriau taikyti konservatyvų gydymą. Jį sudaro kompresinė terapija, poilsis pakeltomis kojomis ir gyvenimo būdo pokyčiai: fiziniai pratimai, širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimas bei kojų tinimo profilaktika. Taip pat svarbu vengti ir koreguojamų rizikos veiksnių, pavyzdžiui, antsvorio2. Šių priemonių poveikį sustiprina venotoniniai vaistai, skirti simptomams, ypač edemai, gydyti.4 Jie veikia makrocirkuliaciją ir mikrocirkuliaciją, venų sieneles ir vožtuvus, mažina uždegiminę reakciją ir koreguoja mechanizmus, sukeliančius venų hipertenziją. Kadangi karštose šalyse sunku taikyti elastinės kompresijos terapiją, venoaktyvūs vaistai yra vienintelė alternatyva ankstyvos stadijos ŠKL gydyti5.

Ar galima pašalinti varikozės pažeistas venas?

Kai venų varikozė yra labiau pažengusi, reikalingas chirurginis gydymas, kurio tikslas – sustabdyti kraujo refliuksą, atkurti normalią kraujotaką ir pašalinti varikozės pažeistas venas, kad būtų nuslopinti simptomai ir išvengta komplikacijų2, 4. Chirurginio metodo pasirinkimas priklauso nuo venų varikozės tipo ir kiekvieno konkretaus atvejo, atsižvelgiant į galimas gydymo komplikacijas. Dažniausiai taikomi šie chirurginiai metodai2:

 • Terminė abliacija. Pažeistos venos suardomos lazeriu išoriškai arba įvedant jį į veną per kateterį2. Yra du būdai:
  • Išorinė terminė abliacija lazeriu: tinka „žvaigždinėms“ venoms (teleangiektazijoms) gydyti2.
  • Endoveninė terminė abliacija (lazeriu arba radijo bangomis): taikoma stambesnėms venoms2.
 • Endoveninė skleroterapija: ultragarsu suleidžiama medžiaga, kuri sukelia uždegimą ir užkemša veną. Paprastai taikoma smulkioms (1–3 mm) ir vidutinio dydžio (3–5 mm) venoms2.
 • Chirurginė operacija: chirurginės strategijos esmė – sustabdyti refliuksą poodinėse venose, t. y. jas pašalinti. Nors ir plačiai taikoma, pastaruoju metu ji yra keičiama naujesniais metodais, tokiais kaip terminė abliacija arba skleroterapija, užtikrinančiais greitesnį pasveikimą2. Lazerinė terminė abliacija toleruojama geriau nei skleroterapija ar chirurginė operacija, turi mažiau nepageidaujamų poveikių ir yra panašiai veiksminga2.

Chirurginė operacija ilgai buvo laikoma geriausiu venų varikozės gydymo būdu. Tačiau pastaruoju metu sukurta naujų diagnostikos metodų, tokių kaip Doplerio ultragarsinis tyrimas, kurie padėjo sukurti naujų chirurginio gydymo metodų, kurie yra ne tokie agresyvūs, bet ne mažiau veiksmingi. Ilgainiui požiūris pasikeitė: nuo geriausio venų varikozės gydymo metodo pereita prie geriausio gydymo metodo kiekvienam konkrečiam pacientui6.

 1. Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N et al.Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines According to Scientific Evidence. Part I. Int Angiol. 2018; 37:181-254.
 2. Raetz J, Wilson M, Collins K. Varicose Veins: Diagnosis and Treatment. Am Fam Physician. 2019 Jun 1;99 :682-688.
 3. Eberhardt RT, Raffetto JD. Chronic venous insufficiency. Circulation. 2005. 10;111:2398-409.
 4. Carrasco E, Díaz S. Recomendaciones para el manejo de la Enfermedad Venosa Crónica en Atención Primaria. 2015. Available at: https://www.semergen.es/resources/files/noticias/venosaCrocina_1.pdf
  Last accessed on May 2022
 5.  Abbad M et al. Guía de práctica clínica en enfermedad venosa crónica del Capítulo de Flebología y Linfología de la Sociedad Española de Angiología y Cirugía Vascular. Angiología 2016;68: 55-62
 6. Rial Horcajo R, Serrano Hernando FJ et al. Enfermedad venosa crónica. Conceptos actuales y avances terapéuticos. Med. 2017 Oct 1;12:2448–57.

2024